Rady a doporučení
 

Lékárnička na cesty

Mezi nejčastější zdravotní problémy na letní dovolené patří průjmy, nachlazení, alergické reakce, nadměrné oslunění, přehřátí a bolesti hlavy.

Průjem:  nezapomínejme, že u průjmu je nejdůležitejším opatřením dostatečný přísun tekutin a přísná dieta!!! Zakoupit můžeme i léky – Endiaron, Smecta, probiotika. Jako prevenci průjmových epidemií doporučujeme řádnou hygienu při cestování s používáním desinfekčních přípravků na ruce. (např.Sterilium), důležité je omývání ovoce a zeleniny a dostatečná tepelná úprava masa.   

Oční kapky: desinfekční O-Sepronex, zklidňující Ocuflash.

Teplota a bolest: Paralen, Ibuprofen, můžete přibalit i kapky na kašel a volně prodejné antibiotikum ve spreji k místnímu použití do krku Bioparox.

Drobné úrazy: desinfekční prostředek, náplasti,  náplasti na puchýře, elastické obinadlo.

Alergie: Fenistil kapky, Claritine nebo Zyrtec.

Prostředky na ochranu kůže před spálením: pro je děti vhodný Daylong, prostředky na spáleniny např.Panthenol.

Nezapomeňte pomůcky na vytahování klíšťat: klíště odstraňte co nejdříve a místo řádně vydesinfikujte např.Betadinem.

Nevolnost při cestování: Kinedryl.

Pokud užíváte trvale nějaké léky, nezapomeňte si je přibalit.
 

Doporučená opatření v období zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění

Preventivně doporučujeme v tomto období nepřetěžovat organismus, každé oslabení činí tělo vnímavější k nákaze. 

Vyvarujeme se fyzického přetížení, prochlazení, pobytu v přeplněných prostorách. Kratší procházky s dětmi na čerstvém vzduchu v přírodě jsou vhodné. Vyhneme se kontaktu s nemocnými lidmi, často si myjeme ruce, používáme desinfekční prostředky na ruce.

Dodržujeme spánkový režim, dostatečný pitný režim a dbáme na zvýšený přísun vitamínů ve stravě, zejména vitamínu C (ovocné saláty, zelí).  Imunitu můžeme podpořit přípravky s obsahem nukleotidů (Preventan Junior, Biopron Proimun), s echinaceou, propolisem, vitaminem C (pro děti např. Alvityl defenses, pro dospělé např. Chlamydil). Zájemcům o homeopatii připomínáme přípravek Oscilococcinum proti chřipce. V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění doporučujeme tyto přípravky podávat denně.

Při příznacích onemocnění doporučujeme začít dodržovat režim nemocného.  Jste-li nemocní, nechoďte do kolektivu (školy, školky, práce).                                                                                                                                      

Přecházením nemoci průběh prodlužujeme, riskujeme vznik komplikací a nezodpovědně přispíváme k šíření respirační  nákazy.  Základem léčebného režimu je klid na lůžku, zvýšený přísun tekutin (bylinkové čaje a ovocné šťávy), lehká strava (ovoce, vývar s libovým masem a zeleninou, obilninové kaše). Děti nenutíme do jídla.

Při teplotě použijeme antipyretika (léky s paracetamolem nebo ibuprofenem v předepsaném dávkování), při rýmě je vhodné podat bylinkový přípravek Sinupret  k uvolnění dýchacích cest a nosní kapky, připravíme si léky na kašel např. Stoptussin, Bromhexin apod., z homeopatických léků na kašel doporučujeme Drosetux sirup. Při akutním onemocnění  zvýšíme dávkování výše uvedených přípravků na imunitu.

Virozu se zvýšenou teplotou, rýmou, kašlem můžeme zvládnout doma. Pokud však vysoké teploty trvají několik dní, pokud je kašel spojen s dýchacími těžkostmi,  pociťujeme intenzivní bolesti hlavy se zvracením či bolesti břicha, návštěvu u lékaře neodkládáme.

Návštěvu lékaře doporučujeme vždy u dětí do jednoho roku a u chronicky nemocných pacientů.